The Ultimate Marvel Marathon is Coming to Theaters!

avengers-marathon

Are YOU the ultimate Marvel fan? Well, if you can handle this marathon you are! AMC Theaters, Regal Entertainment Group, Cinemark, Megaplex, Harkins and National Amusements theaters are planning “The Ultimate Marvel Marathon” featuring every single Marvel Studios film in chronological order! Yes, you have that right, it’s 27 hours in a movie theater with your closest, and stinkiest friends! The event will begin on April 29 with Iron Man and conclude April 30 with Avengers: Age of Ultron. The schedule for AMC theaters will go as follows:

6:00pm IRON MAN

8:25pm THE INCREDIBLE HULK

10:35pm IRON MAN 2

1:00am THOR

3:10am CAPTAIN AMERICA: THE FIRST AVENGER

5:30am THE AVENGERS

8:48am IRON MAN 3

11:15am THOR: THE DARK WORLD

1:45pm CAPTAIN AMERICA: THE WINTER SOLDIER

4:20pm GUARDIANS OF THE GALAXY

7:00pm AVENGERS: AGE OF ULTRON (RealD® 3D)

Can’t handle that much awesome? Well, the there will also be an “Avengers” double feature of The Avengers and Avengers: Age of Ultron as well. You can get your tickets for the event at AMC, Regal, and Cinemark, by clicking the respective theaters hyperlink. Oh, and each will be giving away a goodie so check chose wisely!

 

Saturn Awards Nominations Have Been Announced!

Saturn_Award-917x1024

The Academy of Science Fiction, Fantasy and Horror Films has announced the nominations for this year’s 41st Annual Saturn Awards and we have your list of nominees below!

On the movie side, Captain America: The Winter Soldier leads the nominations this year with a total of 11, including Best Comic Book-to-Film Release with  Interstellar close behind with 10 nominations. Guardians of the Galaxy chimes in with 9 nominations.

On the television, The Walking Dead leads with 7 nominations with Agent Carter and The Flash both receiving three each.

New this year is Best Superhero Adaptation Television Series, a special category to consider television series which are derived from comic book super heroes! An award sure to spark great debate amongst the legions of fans of these shows.

This year’s winners will be announced at the 41st Annual Saturn Awards, which takes place on June 25.

MOVIES

Best Comic Book-to-Film Release:

  • The Amazing Spider-Man 2
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Guardians of the Galaxy
  • X-Men: Days of Future Past

Best Science Fiction Film Release:

  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Edge of Tomorrow
  • Godzilla
  • The Hunger Games: Mockingjay – Part 1
  • Interstellar
  • The Zero Theorem

Best Fantasy Film Release:

  • Birdman
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Into the Woods
  • Maleficent
  • Paddington

Best Horror Film Release:

  • Annabelle
  • The Babadook
  • Dracula Untold
  • Horns
  • Only Lovers Left Alive
  • The Purge: Anarchy

Best Thriller Film Release:

  • American Sniper
  • The Equalizer
  • Gone Girl
  • The Guest
  • The Imitation Game
  • Nightcrawler

Best Action / Adventure Film Release:

  • Exodus: Gods and Kings
  • Inherent Vice
  • Lucy
  • Noah
  • Snowpiercer
  • Unbroken

Best Actor in a Film:

  • Tom Cruise – Edge of Tomorrow
  • Chris Evans – Captain America: The Winter Soldier
  • Jake Gyllenhaal – Nightcrawler
  • Michael Keaton – Birdman
  • Matthew McConaughey – Interstellar
  • Chris Pratt  – Guardians of the Galaxy
  • Dan Stevens – The Guest

Best Actress in a Film:

  • Emily Blunt – Edge of Tomorrow
  • Essie Davis – The Babadook
  • Anne Hathaway – Interstellar
  • Angelina Jolie – Maleficent
  • Jennifer Lawrence – The Hunger Games: Mockingjay – Part 1
  • Rosemund Pike – Gone Girl

Best Supporting Actor in a Film:

  • Richard Armitage  – The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Josh Brolin – Inherent Vice
  • Samuel L. Jackson – Captain America: The Winter Soldier
  • Anthony Mackie – Captain America: The Winter Soldier
  • Andy Serkis – Dawn of the Planet of the Apes
  • J.K. Simmons – Whiplash

Best Supporting Actress in a Film:

  • Jessica Chastain – Interstellar
  • Scarlett Johansson – Captain America: The Winter Soldier
  • Evangeline Lily – The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Rene Russo – Nightcrawler
  • Emma Stone – Birdman
  • Meryl Streep – Into the Woods

Best Performance by a Younger Actor in a Film:

  • Elle Fanning – Maleficent
  • MacKenzie Foy – Interstellar
  • Chloe Grace Moretz – The Equalizer
  • Tony Revolori – The Grand Budapest Hotel
  • Kodi Smit-McPhee – Dawn of the Planet of the Apes
  • Noah Wiseman – The Babadook

Best Film Director:

  • Alejandro G. Innarritu – Birdman
  • James Gunn – Guardians of the Galaxy
  • Doug Liman – Edge of Tomorrow
  • Christopher Nolan – Interstellar
  • Matt Reeves – Dawn of the Planet of the Apes
  • Joe Russo, Anthony Russo – Captain America: The Winter Soldier
  • Bryan Singer – X-Men: Days of Future Past

Best Film Writing:

  • Captain America: Winter Soldier – Stephen McFeely, Christopher Markus
  • Edge of Tomorrow – Christopher McQuarrie, Jez Butterworth, John-Henry Butterworth
  • The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson
  • Guardians of the Galaxy – James Gunn, Nicole Perlman
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies – Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson, Guillermo del Toro
  • Whiplash – Damien Chazelle

Best Film Editing:

  • Captain America: The Winter Soldier – Jeffrey Ford, Matthew Schmidt
  • Edge of Tomorrow – James Herbert, Laura Jennings
  • Guardians of the Galaxy – Fred Raskin, Hughes Winborne, Craig Wood
  • Interstellar – Lee Smith
  • Unbroken – William Goldenberg, Tim Squyres
  • X-Men: Days of Future Past – John Ottman

Best Film Production Design:

  • Captain America: The Winter Soldier – Peter Wenham
  • Dawn of the Planet of the Apes – James Chinlund
  • The Grand Budapest Hotel – Adam Stockhausen
  • Guardians of the Galaxy – Charles Wood
  • Interstellar – Nathan Crowley
  • Into the Woods – Dennis Gassner

Best Film Music:

  • Captain America: The Winter Soldier – Henry Jackman
  • Dawn of the Planet of the Apes – Michael Giacchino
  • Godzilla – Alexandre Desplat
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies – Howard Shore
  • How to Train Your Dragon 2 – John Powell
  • Interstellar – Hans Zimmer

Best Film Costume:

  • Dracula Untold – Ngila Dickson
  • Exodus: Gods and Kings – Janty Yates
  • Guardians of the Galaxy – Alexandra Byrne
  • Into the Woods – Colleen Atwood
  • Maleficent – Anna B. Sheppard
  • X-Men: Days of Future Past – Louise Mingenbach

Best Film Make-Up:

  • Dawn of the Planet of the Apes – Bill Terezakis, Lisa Love
  • Dracula Untold  – Mark Coulier, Daniel Phillips
  • Guardians of the Galaxy – David White, Elizabeth Yianni-Georgiou
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies – Peter King, Rick Findlater, Gino Acevedo
  • Into the Woods – Peter King, Matthew Smith
  • X-Men: Days of Future Past – Adrien Morot, Norma Hill-Patton

Best Film Special/Visual Effects:

  • Captain America: The Winter Soldier – Dan Daleeuw, Russell Earl, Bryan Grill, Dan Sudick
  • Dawn of the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Erik Winquist
  • Edge of Tomorrow – Gary Brozenich, Nick Davis, Jonathan Fawkner, Matthew Rouleau
  • Guardians of the Galaxy – Stephane Ceretti, Nicholas Aithadi, Jonathan Fawkner, Paul Corbould
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies – Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White
  • Interstellar – Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, Scott Fisher

Best Independent Film Release:

  • Grand Piano
  • I, Origins
  • A Most Violent Year
  • The One I Love
  • The Two Faces of January
  • Whiplash

Best International Film Release:

  • Bird People
  • Calvary
  • Force Majeur
  • Mood Indigo
  • The Railway Man
  • The Theory of Everything

Best Animated Film Release:

  • Big Hero 6
  • The Boxtrolls
  • How to Train Your Dragon 2
  • The Lego Movie
  • The Wind Rises

TELEVISION

Best Network Television Series:

  • The Blacklist
  • The Following
  • Grimm
  • Hannibal
  • Person of Interest
  • Sleepy Hollow

Best Syndicated / Cable Television Series:

  • 12 Monkeys
  • American Horror Story: Freak Show
  • Continuum
  • Falling Skies
  • Salem
  • The Strain
  • The Walking Dead

Best Limited Run Television Series:

  • Bates Motel
  • From Dusk Till Dawn
  • Game of Thrones
  • The Last Ship
  • The Librarians
  • Outlander

Best Superhero Adaptation Television Series:

  • Agent Carter
  • Agents of S.H.I.E.L.D.
  • Arrow
  • Constantine
  • The Flash
  • Gotham

Best Youth-Oriented Television Series:

  • The 100
  • Doctor Who
  • Pretty Little Liars
  • Supernatural
  • Teen Wolf
  • The Vampire Diaries

Best Actor in a Television Series:

  • Hugh Dancy – Hannibal
  • Grant Gustin – The Flash
  • Andrew Lincoln – The Walking Dead
  • Tobias Menzies – Outlander
  • Mads Mikkelsen – Hannibal
  • Noah Wyle – Falling Skies

Best Actress in a Television Series:

  • Hayley Atwell – Agent Carter
  • Caitronia Balfe – Outlander
  • Vera Farmiga – Bates Motel
  • Jessica Lange – American Horror Story: Freak Show
  • Rachel Nichols – Continuum
  • Rebecca Romjin – The Librarians

Best Supporting Actor in a Television Series:

  • David Bradley – The Strain
  • Laurence Fishburne – Hannibal
  • Sam Heughan – Outlander
  • Erik Knudsen – Continuum
  • Norman Reedus – The Walking Dead
  • Richard Samuel – The Strain

Best Supporting Actress in a Television Series:

  • Emilia Clarke – Game of Thrones
  • Jenna Coleman – Doctor Who
  • Caroline Dhavernas – Hannibal
  • Lexa Doig – Continuum
  • Emily Kinney – The Walking Dead
  • Melissa McBride – The Walking Dead

Best Performance by a Younger Actor in a Television Series:

  • Camren Bicondova – Gotham
  • Maxim Knight – Falling Skies
  • Tyler Posey – Teen Wolf
  • Chandler Riggs – The Walking Dead
  • Holly Taylor – The Americans
  • Maisie Williams – Game of Thrones

Best Guest Performance in a Television Series:

  • Dominic Cooper – Agent Carter
  • Neil Patrick Harris – American Horror Story: Freak Show
  • John Larroquette – The Librarians
  • Wentworth Miller – The Flash
  • Michael Pitt – Hannibal
  • Andrew J. West – The Walking Dead

HOME ENTERTAINMENT:

Best DVD/BD Release:

  • Beneath (IFC Film Release)
  • Blue Ruin
  • Odd Thomas
  • Ragnarok
  • White Bird in a Blizzard
  • Wolf Creek 2

Best DVD/BD Special Edition Release:

  • Alexander: The Ultimate Cut
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug Extended Edition
  • Nightbreed: The Director’s Cut
  • Once Upon a Time in America: Extended Director’s Cut
  • Sorcerer
  • The Texas Chainsaw Massacre: 40th Anniversary Collector’s Edition

Best DVD/BD Television Release:

  • Batman: The Complete Television Series
  • Hannibal: Season 2
  • Merlin: The Complete Series
  • Spartacus: The Complete Series
  • Star Trek: The Next Generation: Season 7
  • Twin Peaks: The Entire Mystery
  • Wizards and Warriors: The Complete Series

Best DVD/BD Collection Release:

  • The Exorcist: The Complete Anthology
  • Halloween: The Complete Collection
  • Stanley Kubrick: The Masterpiece Collection
  • Steven Spielberg Director’s Collection
  • Toho Godzilla Collection
  • Universal Classic Monsters: Complete 30 Film Collection

LIVE STAGE PRODUCTION:

Best Local Live Stage Production:

  • Damn Yankees (3-D Theatricals)
  • Ghost Brothers of Darkland County (Saban Theatre)
  • The Last Confession (Ahmanson Theatre)
  • Pippin (Segerstrom Center for the Arts)
  • Ragtime (3-D Theatricals)
  • Stoneface: The Rise and Fall and Rise of Buster Keaton (Pasadenia Playhouse)
  • The Wizard of Oz (Segerstrom Center for the Arts)

2015 MTV Movie Awards Nominations Announced

dabs_myla-MA_logo_painting-1424814886

The 2015 MTV movie awards is upon us and the nominations for the coveted golden popcorn (sorry, I can’t say that without laughing) are here! The award show is unique as it is one of the few awards shows where the viewers actually get to vote for the winners. You can vote for your favorites at MovieAwards.MTV.com through April 11.

I for one can’t wait for the Best Shirtless Performance..that’s a tight race…get it!

Amy Schumer, star of Judd Apatow’s upcoming Trainwreck, will host this year’s show on Sunday, April 12 at 8/7c on MTV.

Movie of the Year
“American Sniper”
“The Hunger Games: Mockingjay – Part 1″
“Guardians of the Galaxy”
“Gone Girl”
“The Fault In Our Stars”
“Boyhood”
“Whiplash”
“Selma”

Best Female Performance
Jennifer Lawrence, “The Hunger Games: Mockingjay – Part 1″
Emma Stone, “Birdman”
Shailene Woodley, “The Fault In Our Stars”
Reese Witherspoon, “Wild”
Scarlett Johansson, “Lucy”

Best Male Performance
Bradley Cooper, “American Sniper”
Chris Pratt, “Guardians of the Galaxy”
Ansel Elgort, “The Fault In Our Stars”
Miles Teller, “Whiplash”
Channing Tatum, “Foxcatcher”

Best Scared-As-S**t Performance
Rosamund Pike, “Gone Girl”
Annabelle Wallis, “Annabelle”
Jennifer Lopez, “The Boy Next Door”
Dylan O’Brien, “The Maze Runner”
Zach Gilford, “The Purge: Anarchy”

Breakthrough Performance
Ansel Elgort, “The Fault In Our Stars”
Rosamund Pike, “Gone Girl”
David Oyelowo, “Selma”
Dylan O’Brien, “The Maze Runner”
Ellar Coltrane, “Boyhood”

Best Shirtless Performance
Zac Efron, “Neighbors”
Chris Pratt, “Guardians of the Galaxy”
Channing Tatum, “Foxcatcher”
Ansel Elgort, “The Fault In Our Stars”
Kate Upton, “The Other Woman”

Best Duo
Channing Tatum & Jonah Hill, “22 Jump Street”
Zac Efron & Dave Franco, “Neighbors”
Shailene Woodley & Ansel Elgort, “The Fault In Our Stars”
Bradley Cooper & Vin Diesel, “Guardians of the Galaxy”
James Franco & Seth Rogen, “The Interview”

Best Fight
Jonah Hill vs. Jillian Bell, “22 Jump Street”
Chris Evans vs. Sebastian Stan, “Captain America: The Winter Soldier”
Dylan O’Brien vs. Will Poulter, “The Maze Runner”
Seth Rogen vs. Zac Efron, “Neighbors”
Edward Norton vs. Michael Keaton, “Birdman”

Best Kiss
Ansel Elgort & Shailene Woodley, “The Fault In Our Stars”
James Franco & Seth Rogen, “The Interview”
Andrew Garfield & Emma Stone, “The Amazing Spider-Man 2″
Scarlett Johansson & Chris Evans, “Captain America: The Winter Soldier”
Rose Byrne & Halston Sage, “Neighbors”

Best WTF Moment
Seth Rogen & Rose Byrne, “Neighbors”
Jonah Hill, “22 Jump Street”
Jason Sudeikis & Charlie Day, “Horrible Bosses 2″
Miles Teller, “Whiplash”
Rosario Dawson & Anders Holm, “Top Five”

Best Villain
Rosamund Pike, “Gone Girl”
J.K. Simmons, “Whiplash”
Jillian Bell, “22 Jump Street,”
Meryl Streep, “Into the Woods”
Peter Dinklage, “X-Men: Days of Future Past”

Best Musical Moment
Jennifer Lawrence, “The Hunger Games: Mockingjay – Part 1″
Chris Pratt, “Guardians of the Galaxy”
Seth Rogen & Zac Efron, “Neighbors”
Bill Hader & Kristen Wiig, “The Skeleton Twins”
Miles Teller, “Whiplash”

Best Comedic Performance
Channing Tatum, “22 Jump Street”
Chris Pratt, “Guardians of the Galaxy”
Rose Byrne, “Neighbors”
Chris Rock, “Top Five”
Kevin Hart, “The Wedding Ringer”

Best On-Screen Transformation
Eddie Redmayne, “The Theory of Everything”
Elizabeth Banks, “The Hunger Games: Mockingjay – Part 1″
Zoe Saldana, “Guardians of the Galaxy”
Steve Carell, “Foxcatcher”
Ellar Coltrane, “Boyhood”

Winners of the 20th Annual Critics Choice Movie Awards Have Been Announced

ccmas

The 20th Annual Critics’ Choice Movie Awards took place last night at the Hollywood Palladium, hosted by Michael Strahan, broadcast live on A&E.

Richard Linklater’s Boyhood as well as Alejandro G. Iñarritu’s Birdman were among the top winners along with Wes Anderson’s The Grand Budapest Hotel. Read More →

Reel News Daily’s Top Movies of 2014 on The Reel Big Show!

best-movies-of-2014

It’s a full house on The Reel Big Show! Michael leads the group in discussion of their favorite movies of 2014, the night before the Oscar nominations. Below are their lists – with bold for which were nominated. See the list of nominations at Oscar.org.

Check out the fun IMDb quiz based on the 36 movies in all the lists!
Read More →

10 New Marvel Movies in the next 5 Years – Find out what’s coming up!

marvel-logo

This morning, during a special event at the El Capitan Theatre in Hollywood, Marvel Studios President Kevin Feige revealed the films that will make up Phase 3 of the Marvel Cinematic Universe, featuring a mix of fan-favorite characters and several heroes who will be making their big-screen debuts. Read More →

Reel News Daily’s Top Summer Movies of 2014

TopSummerMovies2014At one point the Summer Season was depicted by the film’s released between Memorial Day and Labor Day weekends, but the time’s have changed and so has Hollywood. Summer tent-pole films are being released earlier and earlier to avoid the cluster of blockbusters being released weekly to capitalize on the lack of competition which of course means more money. So we’ve decided to expand our scope and include April into out Top Summer Movies of 2014…buuuuut we’re also cutting off the last 2 weeks of August…so sue us!

Jeremy‘s List

10. Fort Tilden
9. Obvious Child
8. X-Men: Days of Future Past
7. Calvary
6. Life Itself
5. Bluebird
4. Snowpiercer
3. Boyhood
2. Under the Skin
1. Only Lovers Left Alive

Liz‘s List

10. Neighbors
9. Chef
8. Coherence
7. Filth
6. Dom Hemingway
5. Frank
4. About Alex
3. Boyhood
2. Snowpiercer
1. Only Lovers Left Alive

Michael‘s List

10. Edge of Tomorrow
9. Filth
8. X-Men: Days of Future Past
7. Nymphomaniac
6. Dawn of the Planet of the Apes
5. Guardians of the Galaxy
4. Only Lovers Left Alive
3. Captain America: The Winter Soldier
2. Snowpiercer
1. Boyhood

Melissa‘s List

10. Coherence
9. Godzilla
8. Locke
7. Dom Hemingway
6. Guardians of the Galaxy
5. Filth
4. Frank
3. Dawn of the Planet of the Apes
2. Only Lovers Left Alive
1. Snowpiercer


Read More →

#AskTheGuardians – Submit Your Questions to the Cast of ‘Guardians of the Galaxy’

guardiansofthegalaxy5307dfc3a6cb1